تبلیغات
خلع ید حسب ق . آ . م توسط سند رسمی اعمال می شود به عبارت دیگر خلع ید متقاضی باید رابطه مالکیت خود را حسب مورد توسط سند رسمی مطابق با شرایط ویژه ای که در قانون ثبت اسناد و املاک تعیین شده صورت پذیرد.

طبق قانون ثبت اسناد و املاک اسناد رسمی زمانی رسمی محسوب می شوند که یا در دفتر اسناد تنظیم شده و یا توسط مامورین دولتی صلاحیت دار در این زمینه صورت گرفته باشد مراد از مامورین دولتی مامورین صلاحیت دار در زمینه ثبت اسناد فعالیت دارند و نه مامورین وزارت خانه و موارد سوم این است که سند باید طبق تشریفات صورت گرفته تنظیم شود در غیراز موارد فوق سند رسمیت پیدا نمی کند در خلع ید متقاضی می تواند حسب مورد حکم خلع ید را دریافت کرده و اجرت المثل ایام تصرف را نیز مطالبه کند خلع ید با تخلیه ید کاملا متفاوت است زیرا در تخلیه ید در قانون روابط موجر و مستاجر صورت می پذیرد.
خلع ید از اموال غیر منقول فرع بر مالکیت است بنابراین طرح دعوای خلع ید از زمین قبل از احراز و اثبات مالکیت قابل استماع نیست دعوای خلع ید از اعیان غیر منقول به صراحت بند ۳ ماده ۷ قانون تشکیل دادگاه های حقوقی ۱ و ۲ از دعاوی غیر مالی و رسیدگی آن در صلاحیت دادگاه حقوقی دو می باشد و تشخیص دادگاه های حقوقی در رسیدگی به دعوای خلع ید غاصبانه از اعیان غیر منقول رویه های مختلفی صادر شده است در نتیجه دعوای خلع ید که برای گرفتن عین خارجیه از متصرف آن اقامه می شود مدعی خود را مالک می داند و می خواهد دلایلی ارائه دهد تا اماره قانونی مذکوره در ماده ۳۵ قانون مدنی را که مورد استناد و استفاده متصرف می باشد که بیان می دارد مالکیت دلیل بر مالکیت است مگر خلاف آن ثابت شود .

منبع: گروه وکلای تهران
+ نوشته شده توسط Naghmeasgari1952 در دوشنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۳:۳۸ بعد از ظهر، یک بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha