تبلیغات
درخواست های طلاق بر اساس اینکه چه کسی آن را ارائه کرده باشد به ۳ دسته تقسیم می شوند عبارتند از:

طلاق زن به درخواست مرد، طلاق به درخواست زن و طلاق توافقی. هریک از این انواع طلاق از نظر حقوقی ویژگی های مختلفی را به همراه دارند در این مقاله به بررسی حقوقی دسته اول یعنی طلاق به درخواست مرد پرداخته و شمارا با شرایط و ویژگی های مختلف آن آشنا میکنیم:

اهلیت:
مردی که بخواهد همسر خود را طلاق دهد بایستی به سن ۱۵ سالگی رسیده باشد و چنانچه مردی قبل از این سن اقدام به ازدواج کرده باشد این مساله باعث اثبات رشد عقلی وی برای طلاق زن نخواهد شد.

سلامت عقل :
شوهر در هنگام طلاق بایستی دارای سلامت عقل باشد و بنابراین مردی که مجنون باشد نمی تواند همسر خود را طلاق دهد .

اختیار و قصد:
اگر مردی بخواهد همسر خود را طلاق دهد بایستی تصمیمش جدی و قطعی باشد واگر به شوخی و یادرخواب حرف هایی در این زمینه به زبان بیاورد طلاق زن به وقوع نخواهد پیوست.بنابراین برای آگاهی در این موضوع دو قانون ماهوی و اصلی وجود دارد : یکی قانون مدنی ودیگری قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۴٫طبق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی مرد می تواند با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسر خود را بنماید در گذشته مرد برای طلاق دادن همسرش تنها کافی بود که به دفترخانه مراجعه کرده و تقاضای طلاق همسر خود را بنماید در گذشته مرد برای طلاق دادن همسرش تنها کافی بود که به دفتر خانه مراجعه کرده و تقاضای طلاق همسر خود را ارائه کند

اما این روند ساده باعث افزایش امار طلاق در کشور شده بود و برای رفع این مشکل تدبیری اندیشیده شد که به موجب آن مرد بایستی طلاق همسر خود به دادگاه مراجعه کند با اجرایی شدن این بین مراحل تشریفاتی که با خود همراه آورد طلاق به درخواست و همچنین شاید از همه چالش بر انگیزتر در مورد مهریه با یکدیگر به تفاهم و توافق می رسند. مواردی که زوجین در موررد آن تفاهم دارند برای دادگاه نیز محترم و قابل قبول خواهد بود و در گواهی عدم امکان سازش که از سوی دادگاه صادر می شود موارد توافق شده زوجین قید می شود یکی از تصمیمات و دیون بسیار مهمی که عقد نکاح برای مرد ایجاد میکند مهریه است که از دیون ممتاز محسوب می شود و زن در مورد طلب از شوهر خود از بابت مهریه بر طلبکاران دیگر ارجحیت دارد و اگر زوجین در مورد مهریه و شرایط پرداخت آن به توافق نرسند.

راه های طلاق بدون پرداخت مهریه
دادگاه از صدور گواهی عدم امکان سازش خودداری خواهند نمود و در نتیجه مجددا امکان طلاق توافقی وجود نخواهد داشت. طبق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی به مجرد عقد زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن نمید بنابراین همان طور که مشاهده می نمایید به محض اینکه صیغه عقد نکاح جاری می شود مالکیت زن بر مهریه منعقد میگردد و این حق به قدری محترم مورد حمایت قانون گذار است که در مورد آن برای زن تحت شرایط خاصی حق حبس (حق حبس اصطلاحی و حقوقی است و به معنای زندان نیست در نظر گرفته است. در همین رابطه در ماده ۱۰۸۹ قانون مدنی آمده است زن می تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفای وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند مشروط بر این که مهر او حلال باشد و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود. در تمامی این مراحل وجود یک وکیل می تواند برای اخذ مهریه و یا در مراحل طلاق توافقی بهترین یارویاور شما باشد شماره تلفن گروه وکلای تهران برای اخذ مشاوره تلفنی ۷۷۲۲۱۹۴۱ – ۰۲۱ است. این گروه با دارا بودن بهترین وکلا می تواند به شما نهایت کمک را در پرونده های حقوقی بکند .

آدرس ما: تهران –میدان رسالت- خیابان فرجام- بعد از خیابان حیدر خانی-پلاک ۵۷۸-طبقه ۲ است.

منبع: گروه وکلای تهران
+ نوشته شده توسط Naghmeasgari1952 در شنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۱ بعد از ظهر، یک بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha