تبلیغات
برای گرفتن طلاق توافقی زن و شوهر باید به همراه شناسنامه و عقد نامه به دادگاه بروند و فرم درخواست را پر و همه ی موارد مسائل مانند حضانت فرزندان و ملاقات با او و نیز امور مالی مانند ، مهریه و جهیزیه و نفقه را مشخص کنند در وقوع طلاق توافقی همه چیز به توافق زن و شوهر بستگی دارد و معمولا آنها پس از توافق در مسایل مربوط به زندگی مشترک از جمله مهریه و نفقه و جهیزیه و در صورت داشتن فرزند مشترک ، حضانت فرزند به دادگاه خانواده مراجعه و دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش را تنظیم و به دادگاه تسلیم می کنند.

برای گرفتن طلاق توافقی ، زن و شوهر باید به همراه شناسنامه و عقد نامه به دادگاه بروند و فرم دادخواست را پر کرده و همه مواد و مسائل را مشخص کنند پس از تقدیم دادخواست طبق روال معمول ، دادگاه به آنها تکلیف میکند که هر یک از زوجین داوری از میان بستگانش معرفی کند که این داوران باید با زوجین مذاکره کرده و سعی در مصالحه ی آنها داشته باشد.

اگر داوران به نتیجه ای نرسیدند گزارش خود را به دادگاه ارائه میدهند و دادگاه نیز بر اساس توافق زوجین گواهی عدم امکان سازش را صادر میکند و آنها می توانند با ارائه گواهی دفترخانه طلاق مراجعه کرده و صیغه ی طلاق را جاری و ثبت کنند.

گواهی عدم امکان سازش را صادر میکند و آنها می توانند با ارائه گواهی دفتر خانه طلاق مراجعه کرده و صیغه ی طلاق را جاری و ثبت کنند . گواهی عدم امکان سازش به مدت ۳ ماه اعتبار دارد یعنی اگر زوجین ظرف ۳ ماه آن را اجرا نکردند دیگر اعتباری ندارد.

گفتنی است شوراهای حل اختلاف در خصوص اختلافات خانوادگی توجه به تقاضای طرفین میتوانند برای اصلاح ذات البین دخالت کنند در حالی که در طلاق توافقی افراد معمولا پیش از دادخواست طلاق صحبت کرده و به توافق رسیده اند و اگر باز هم علاقه داشته باشند که جلساتی برای سازش و مذاکره بگذارند بالطبع به شورای حل اختلاف که فرصت دوباره ای برای سازش فراهم میکند ارجاع می شود باید اشاره کرد که برای گرفتن طلاق توافقی ، زوجین از هم اصلا نیازی به شرایط و دلایل محکمه پسندی وجود دارد در طلاق توافقی زن و شوهر با توجه به شرایط و وضعیت خانوادگی خود به این نتیجه می رسند که دیگر نمی توانند با هم زندگی کنند و در مورد جدایی به توافق می رسند.
بنابراین بصورت مشترک در دادگاه خانواده حاضر می شوند و صدور گواهی عدم امکان سازش برای اجرای طلاق توافقی را درخواست می کنند تمام شرایط مالی و غیر مالی مربوط به عقد نیز با توجه به توافق زوجین منظور می شود معمولا پس از صدور حکم طلاق توافقی شوهر هیچ اجباری برای آمدن به محضر ندارد و چون این طلاق با توافق طرفین صورت میگیرد به لحاظ قانونی رفتن به محضر هم باید با توافق طرفین باشد و نمی شود توافق طرفین را با الزام همراه کرد بنابراین برای حل این مشکل شاید بهترین راه کار این باشد که طرفین الزام رفتن به محضر را نیز جزیی از تعهدات خود در دادخواست ذکر کنند تا در نهایت در حکم دادگاه منعکس شود در این صورت میتوان الزام شوهر به آنچه خود تعهد داده است از دادگاه درخواست کرد .

مزایای طلاق توافقی :

۱- عدم تشکیل پرونده های متعدد در دادگستری

۲- جلوگیری از رجوع مکرر زوجین به محل دادگستری و دخالت طرفین در طلاق و صدور گواهی عدم امکان سازش

۳- کوتاه بودن زمان صدور گواهی مربوط برای جواز اجرای طلاق و درگیری کمتر و کاهش تنش بین خانواده های زوجین

۴- مدت دار بودن این گواهی در عرض ۳ ماه که سبب حفظ دوام عقد نکاح است در حالی که در حکم طلاق که بودن مدت اجرایی است هر لحظه دوام زندگی را تهدید میکند . در طلاق توافقی استرس فرزندان نیز کاهش می یابد .

۵- احتمال رجوع بیشتر زوجین در آینده به یکدیگر و تشکیل مجدد زندگی مشترک بدلیل کاهش تنش های طرفین

تفاوت طلاق توافقی با طلاق خلع و مبارات : چنانچه زوجین هر دو در مورد طلاق توافقی داشته و در مورد نحوه جدایی و پرداخت حقوق زن و فرزندان به تفاهم برسند ، طلاق توافقی است این طلاق برای سرعت بخشیدن به کار کسانی است که با توافق مصر به طلاق هستند.

طلاق خلع و مبارات نیز دو صورت طلاق توافقی است البته اجرای این طلاق نیز همچون دیگر طلاق هایی که به درخواست زن و مرد است منوط به انجام تشریفات در مراجع قضایی و صدور گواهی عدم امکان سازش است . طلاق خلع و مبارات از نوع طلاق بائن است که امکان رجوع در آن وجود ندارد و طلاق خلع است که زن به واسطه کراهتی که از شوهر دارد در مقابل مالی که به او میدهد طلاق بگیرد .منبع:گروه وکلای تهران
+ نوشته شده توسط Naghmeasgari1952 در یکشنبه، ۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۵ قبل از ظهر، یک بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha