تبلیغات
مهریه به محض عقد ، حق زن می شود و نسبت به آن تملک پیدا می کند و می تواند هر زمان که بخواهد دادخواست مطالبه مهریه بدهد.

ملاک قانونی و عرفی مهریه مقداری است که در سند رسمی ازدواج به ثبت رسیده است و اگر مقداری بعد از عقد با توافق زوجین کم یا زیاد گردد اثر قانونی ندارد و صرف میزان قید شده در عقد نامه ، لازم الاجرا است .

مواردبه وجود دارد که مرد دست نوشته ای با موضوع بخشش مهریه تهیه و به امضای زن می رساند این برگه نیز اعتبار قانونی ندارد مگر آنکه به دفترخانه مراجعه نماید و در آنجا این مساله را به ثبت برسانند .

اگر زن به هر دلیل درخواست مهریه خود را بنماید مرد ملزم به پرداخت آن است اما اگر مرد توان مالی نداشته باشد این امکان برای وی فراهم شده که اقدام به تقسیط مهریه کند که البته در این حالت باید عدم ملائت خود را ثابت کند.


به موادی از قانون درباره گرفتن مهریه توجه کنید :
-ماده۱۰۷۸ قانون مدنی : هر چیزی که مالیت داشته و قابل تملک نیز باشد می توان مهر قرارداد .

-ماده۱۰۷۹ قانون مدنی : مهر باید بین طرفین تا حدی که رفع جهالت آنها بشود معلوم باشد .

-ماده ۱۰۸۰ قانون مدنی : تعیین مقدار مهر منوط به تراضی طرفین است .

ماده ۱۰۸۱ قانون مدنی : اگر در عقد نکاح شرط شود که در صورت عدم تادیه مهر در مدت معین نکاح باطل خواهد بود نکاح و مهر صحیح ولی شرط باطل است .

ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی : به مجرد عقد ، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید .

ماده ۱۰۸۳ قانون مدنی : برای تادیه تمام یا قسمتی از مهر می توان مدت یا اقساطی قرارداد.

ماده ۱۰۸۴ قانون مدنی : هرگاه مهر عین معین باشد و معلوم گردد قبل از عقد معیوب بوده و یا بعد از عقد و قبل از تسلیم معیوب و یا تلف شود شوهر ضامن عیب و تلف است .

ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی : زن می تواند تا مهریه او تسلیم نشده از ایفای وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند مشروط بر اینکه مهر او حال باشد و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود.


نکاتی در مورد گرفتن مهریه مطابق قانون جدید :

تا ۱۱۰ سکه در گرفتن مهریه ، قابل وصول است و در صورت اعسار زوج ، قانون او را مجبور به پرداخت بیش از ۱۱۰ سکه نمی کند این قانون برای کاهش جمعیت کیفری زندان ها صورت گرفته و برای بهبود روند دستگاه قضاست تا زندان ها جایگاه واقعی خود را حفظ کنند و جایی برای گناهکاران و خلافکاران باشد نه برای مردان بدهکار مهریه .

طبق این قانون مهریه زن هر قدری که باشد مرد مکلف به پرداخت ۱۱۰ سکه است و باقی مهریه در صورتی قابل وصول است که زوجه بتواند ثابت کند همسرش استطاعت مالی برای پرداخت داشته باشد و اگر خلاف آن باشد و مالی از زوج برای پرداخت مهریه شناسایی نشده مطابق ماده نحوه اجرای محکومیت های مالی عمل خواهد شد و اگر مرد اثبات کند که توان پرداخت ندارد مهریه همان ۱۱۰ سکه خواهد بود .

مهریه زن در هر زمان که مطالبه شود به نرخ روز باید پرداخت گردد . برای تعیین مهریه به نرخ روز ، بانک مرکزی هر سال شاخصی از بهای کالا و خدمات تعیین می کند که بر این اساس نحوه تعیین مهریه به نرخ روز به شرح زیر است


(( مبلغ مهریه مقرر * عدد شاخص در سال قبل از مطالبه تقسیم عدد شاخص در سال وقوع عقد = ارزش کنونی مهریه ))


مهریه عندالمطالبه حتی در صورت عدم استطاعت مرد به هر طریق ممکن مهریه زن باید پرداخت شود حتی با تقسیط مهریه اما در مهریه عندالاستطاعه پرداخت مهریه مشروط به استطاعت مرد شده است در این نوع مهریه کلیه امور به نفع زوج و به ضرر زوجه است از جمله : -چه مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت باشد و چه از طریق دادگاه باشد امکان ممنوع الخروج کردن زوج از طرف زوجه وجود ندارد .
امکان جلب شوهر از طریق دادگاه هم به هیچ وجه وجود ندارند در نتیجه مهریه عندالاستطاعه زندان ندارد . در حالت کلی برای گرفتن مهریه چه از طریق دادگاه و چه از طریق اجرای ثبت الزام قانونی برای اخذ وکیل و سپردن امور به وی وجود ندارد اما بهتر است که برای هر کاری به متخصص آن کار رجوع شود در این زمینه نیز اقامه دعوی و شرکت در جلسات دادرسی محل آزمون و خطا نیست و کوچکترین اشتباه و نا آگاهی می تواند مسیر پرونده را کلا عوض کند و باعث شکست شما در پرونده شود یا باعث عدم نتیجه مطلوب گردد در نتیجه توصیه می شود برای گرفتن مهریه حتما با وکیل یا مشاور حقوقی مشورت کنید .منبع: گروه وکلای مهریه
+ نوشته شده توسط Naghmeasgari1952 در دوشنبه، ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۰ قبل از ظهر، ۲ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha