تبلیغات
شرایط مهریه قراردادن:
مالیت داشتن: چیزی را باید مهریه قرارداد که امکان خرید و فروش آن وجود داشته باشد به عنوان مثال هوا قابلیت خریدو فروش ندارد.

قابل تملک باشد:
مهریه باید مالی باشد که قابلیت تملک شخصی باشد به عنوا ن مثال اماکن مالی، عمومی و دولتی نمی تواند جزو مهریه همسرش قرار بدهد.

معین باشد:
یعنی مجهولیت نداشته باشد وقتی مالی را مهریه قرار می دهید باید آن مال موجود باشد و به راحتی بشود آن را خریداری کرد مثلا نمی تواند جواهر ته اقیانوس آرام را مهریه قرارداد.

چیزهایی که می تواننند به عنوان مهریه قرار بگیرند عبارتند از:

۱-عین باشد: مانند ویلا

۲-دین باشد: مانند چک ، سفته ، برات

۳-منفعتی داشته باشد: همچون منفعت ویلا

۴-انجام کار :مثل ساختن خانه

۵-آموزش باشد :مثل آموزش قرآن و نقاشی

۶- حقوق مالی باشد: مثل سرقفلی یا حق تالیف ترجمه ها هچنین توجه به این مساله هم لازم است که فوت زوج در مهریه اثری نمی گذارد مهریه از ما ترک شوهر ( آنچه به جا گذاشته ) کسر میگردد چنانچه زوجه هم فوت نماید مهریه ساقط نمی شود بلکه ارثی است که به وارث میرسد. هنگام فسخ نکاح در صورتی که دختر باکره نباشد مهریه به او تعلق خواهد گرفت در غیر این صورت یعنی در صورت باکره بودن دختر تنها نصف مهریه را می تواند بگیرد. اگر مرد متقاضی طلاق باشد در رای دادگاه کلیه حقوق شرعی و قانونی و عرفی زن لحاظ می شود مانند مهریه، نفقه، نفقه ایام عده و حتی مهریه ،جهیزیه، حضانت فرزندان و اجرت المثل.اما اگر طلاق به خواسته مرد نباشد و زن به جز طلاق ، مهریه، خود را نیز مطالبه کند باید دادخواست جداگانه ای به دادگاه تقدیم کند که تحت عنوان دادخواست مطالبه مهریه از طرف زوجه می باشد. مرد به هنگام اجرای صیغه ی نکاح چیزی را به همسرش تقدیم میکند که تا نشان دهنده قصد او برای ازدواج باشد و در اصطلاح مهریه یا صداق نام دارد این هدیه و بخشش که از طرف مرد انجام می شود امروزه به هدف : بیبندی به لوازم زندگی مشترک و ارتباط زناشویی یا ضامنی برای حق طلاق زن در آمده است.در اموزه های دینی برای مهریه مقدار معینی تعیین نشده است بلکه این امر به توافق زن و مرد بستگی دارد همچنین در نوع مهریه نیز محدودیتی وجود ندارد و هر چیزی که ارزش اقتصادی و اجتماعی داشته باشد می تواند مهریه قرار گیرد مانند طلا، نقره، املاک ، پول های رایج ، لوازم زندگی وقتی آموزش قرآن یا آموزش مهارتی ویژه در صدر اسلام مهریه از قسمتی از اموال موجود مرد یا نزدیکان او مانند پدر مرد پرداخت می شد.


شرایط طلاق و مهریه


ولی در حال حاضر با توجه به آنچه مرد در صورت تصمیم به طلاق به علت عدم توانایی در پرداخت مهریه نتواند زن را طلاق دهد در نظر گرفته می شود در بسیاری از اوقات مهریه ی دختران مسلمان ایرانی بر بنای سکه های طلا تعیین می شود از سال تولد دختر گرفته تا سوره های قرآن به عنوان تعداد سکه های مهریه دختران بریده می شود چنان که از فرهنگ موضوعی قرآن کریم بر می اید کلمه ای مهر عینا در قرآن مجید به کار نرفته است بلکه در قرآن از مهر به عنوان صدقات در آیه ی چهارم از سوره ی نساء یاد شده است و در آیات مختلف تحت عنوان اجور آمده است و اطلاق اجور بیشتر در مورد متعه وازدواج با کنیزان است اما کلمه ی دیگری نیز که بجای مهر بکار می رود صداق به فتح اول باکر اول است که آن را نیزاین گونه تعریف کرده اند که مالی است که مرد در عقد ازدواج به زن می دهد. در تمامی مراحل طلاق و اخذ مهریه می توانید از مشاور های کار ساز مشاوران گروه وکلای تهران نهایت استفاده را ببرید.

شماره تماس ما: ۷۷۲۲۱۹۴۱ – ۰۲۱ جهت مراجعه حضوری می توانید به آدرس : تهران-میدان رسالت- خیابان فرجام- بعد از خیابان حیدر خانی-پلاک ۵۷۸ – طبقه ۲ مراجعه فرمایید.


منبع: گروه وکلای تهران
+ نوشته شده توسط Naghmeasgari1952 در چهارشنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۵:۵۰ بعد از ظهر، یک بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha